Počítačové školicí středisko
Školení
Konzultace

Jak se seznamovat s Excelem

S Excelem chce dnes umět pracovat spousta lidí. Jenže ten program toho umí strašně moc, vše se v praxi používá a i začátečníci chtějí vše zvládnout. Podle našich zkušeností je časté, když začátečník chce zvládnout přípravu kontingenčních tabulek, což vyžaduje již nějaké zkušenosti, nebo když člověk, který tak tak zvládne vyplňování jednoduchých tabulek, požaduje umět doplňovat rozsáhlé seznamy, řadit je a filtrovat. Nestačí ale jen chtít, je potřeba také vhodně postupovat!

Při seznamování s Excelem doporučujeme tento postup:

1. Nejprve se seznámit s tím, jak efektivně vyplňovat buňky, označovat je a zvládnout rychlé přesuny v tabulce – bez točení kolečkem myši! Také něco málo o formátech čísel. To je základ.

2. Naučit se tvořit vzorce a pár základních výpočetních funkcí.

3. Potřebuje-li pracovník v této fázi řazení a filtraci, může to zkusit.

4. Nyní by měla následovat doba praktického zkoušení v řádu mnoha týdnu nebo i měsíců, uživatel potřebuje znalosti zažít a automatizovat.

5. Teprve potom by mělo následovat seznámení s grafy a příp. s filtrací delších seznamů, které mají rozsah tisícovek řádků. Ale jen když to zákazník potřebuje; jsou takoví, kteří grafy vůbec neuplatní.

6. V této fázi je rovněž čas na nastudování dalších výpočetních funkcí. Praxe z bodu 4 přinese uživateli spoustu problémů, otevře mu oči a on tak bude mít motiv se ty funkce naučit.

7. Také nadchází vhodná doba na kontingenční tabulky, kde člověk uplatní zkušenosti z bodu 1-3 a 5.

A ještě jedna poznámka k makrům:

Kdo je chce zvládnout, měl by velmi dobře Excel znát, aby nevytvářel makra zbytečně, jako náhradu běžných excelových funkcí. A zaměřit se jen na pořizování maker záznamníkem, to se dá zvládnout. Vyšší stupeň - programování maker - opravdu není pro každého. Pokud uživatel nemá alespoň základy algoritmizace nebo programování v nějakém Basicu, zvládne to těžko.

Máte-li zájem, abychom vám pomohli, kontaktujte nás.

Leden 2019
 


© Počítačová škola Altix, s.r.o., Příčná 1541, 765 02 Otrokovice, tel. +420 604 206 154, e-mail: info@altix.cz